Mestna občina Ljubljana že od leta 2015 posebno pozornost posveča tudi čebelam in divjim opraševalcem v mestu.
Skupaj s Kriznim klicnim centrom in Gasilsko brigado Ljubljana, smo vzpostavili možnost klica na številko 112, v primeru če meščani opazijo čebelji roj, osje ali sršenovo gnezdo.
Žal se pogosto zgodi, da krajani ne ločijo med temi tremi vrstami žuželk, zato je pomembno, da je informacija hitro posredovana naprej.
ČEBELJI ROJI
V primeru, čebeljega roja, naj krajani kar se da hitro sami pokličejo 112 in povedo naslednje podatke:
- Kje je roj (če se le da naslov s hišno številko ali pa čim bolj natančno lokacijo)
- Kontaktne podatke – telefon.
Ko Klicni center sprejme informacijo, kontaktira enega od sedmih čebelarjev, ki pobirajo roje v mestu. Izbrani čebelar si v najkrajšem možnem času ogleda lokacijo in v primeru, da je roj na višini, ki je sam ne doseže, kontaktira Gasilsko brigado Ljubljana, ki mu z dvigali in lestvami pomaga pobrati roj.
Pri sporočanju informacije je pomembna hitrost, saj roj po navadi ostane na isti lokaciji nekje do ene ure, potem pa odleti naprej.
Roji se pojavljajo med aprilom in junijem, lahko pa tudi septembra.
Čebelar odstrani roj in ga odpelje v Azil za roje, kjer roj strokovno pregledajo sodelavci Veterinarskega inštituta in po enem mesecu karantene, lahko družina nadaljuje z normalnim življenjem.
Kaj je roj?
Ne ustrašite se roja!
Pustite ga pri miru in pokličite 112. Čebelarji ga bodo odstranili in novi družini priskrbeli novo domovanje!
Rojenje čebel je naravno razmnoževanje čebeljih družin. Pri tem se družina razdeli na dva dela. En del z novo matico ostane v panju, drugi del pa panj zapusti.
Približno polovica čebel, včasih tudi več, se pridruži stari matici in si poišče novo domovanje. Roj je popoln naraven začetek nove čebelje družine, ki prinese s seboj vse, kar rabi mlada čebelja družina za svoj razvoj, razen satja, zalog hrane in zalege. To je predvsem pomembno, ker s seboj ne prinese morebitnih bolezni, katerih povzročitelji imajo zatočišče v starem satju. Ko zapusti staro družino, se delno tudi otrese varoj in zgradi novo satje. Čebele v roju niso nevarne. Njihov edini namen je poiskati novo lokacijo za domovanje. Ker imajo medene golše napolnjene z medičino, ne morejo pičiti. Vsekakor pa je pogled nanje lahko strašljiv, saj štejejo tudi do 20.000 čebel, ki sledijo matici in skrbijo zanjo pri »selitvi«. Pri iskanju novega bivališča se čebelji roj obesi na vejo ali pod napušč in počaka, da izvidnica pride nazaj z informacijo. Po navadi na enem mestu ostane nekje največ do ene ure, zato je potrebno informacijo čim prej sporočiti ustreznim službam.
OSE IN SRŠENI
Kljub temu, da se jih po navadi ustrašimo, se moramo vseeno zavedati, da so tako ose kot sršeni izredno pomembni pri vzdrževanju naravnega ravnovesja. Sršeni so naše največje ose, ose pa so tiste, ki najbolj oprašujejo maline.
Če gnezdo res ogroža krajane (je na javnem mestu) , naj takoj sami pokličejo na 112 in sporočijo lokacijo gnezda.
Klicni center bo obvestil pristojne organizacije, ki odstranjujejo gnezda os in sršenov.
Če je gnezdo na lokaciji, ki ne ogroža krajanov, ga pustite. Tako pri osah kot tudi pri sršenih, prezimijo samo matice, ki spomladi naredijo gnezdo. Če ose gradijo gnezdo vedno na isti lokaciji je to zato, ker jih tja privabi vonj.
Če opazite prazno gnezdo, ga odstranite in površino razkužite oziroma poškropite z raztopino kisa in vode, da odstranite vonj. To naredite izključno takrat, ko je gnezdo prazno.
Uspešno sobivanje s čebelami, osami in sršeni vam želimo!